Odpůrci MLM

V tomto článku jsem se rozhodl napsat svůj názor, nebo pohled na multi level marketing a jak vnímám tento druh podnikání. 10 nejčastějších frází (mýtů) odpůrců MLM, s nimiž se setkávám při svém podnikání.

  1. V MLM vydělají vždy jen ti na vrcholu, ostatní málo, nebo vůbec

Tato námitka je asi ze všech nejrozšířenější a často ji poslouchám nejen u laiků, kteří mají informace o MLM maximálně z doslechu, popřípadě z ​​bulvární televize, nebo dokonce i od lidí, kteří v MLM již nějakou dobu jsou (tedy alespoň si myslí, že to je MLM). To je znamení, že tito lidé nepochopili zásadní rozdíl mezi síťovým marketingem a pyramidovou hrou častokrát označovanou taky jako „letadlo“. Pokud člověk pochopí charakteristiky těchto systémů a zásadní rozdíl mezi nimi tak pochopí, že v MLM může vydělat kdokoliv, ať už je na vrcholu nebo úplně poslední. Zmíněný výrok „vydělají jen ti na vrcholu, ostatní ne“ platí právě při pyramidové hře, budu používat výraz „letadlo“. Doporučuji přečíst článek MLM vs. pyramidová hra, kde se dozvíte základní rozdíly mezi těmito systémy.

Multi level marketing má na rozdíl od „letadla“ právě tu výhodu, že i když vstoupíte do systému mnohem později tak můžete vydělávat mnohem více než lidé „nad vámi“, kteří přišli do systému dříve. MLM vás totiž neplatí (resp. odměňuje ale jen minimálně) za to, že přivedete do sítě dalšího člověka, ale za váš výkon. Pokud prodáte více produktů než člověk, který vás do MLM přivedl (váš sponzor) tak profit budete mít určitě vyšší než on. Samozřejmě malou odměnu díky vám dostane i váš sponzor, ale pokud on nic neprodá, tak jeho odměna je ve srovnání s tím co dostanete vy zanedbatelná. Proto šikovný člověk, který prodá více produktů, si může vydělat více peněz než lidé nad ním.

  1. Pokud je to tak skvělý produkt, určitě by se prodával normálně v klasických obchodech

Toto je další velmi častá námitka nejen odpůrců MLM. Mnohý zákazník po představení produktu vznese otázku: „Pokud je to takový úžasný produkt, tak proč se neprodává normálně?“ Pod pojmem „normálně“ pravděpodobně myslí na pultech v obchodech.

Málokdo si však neuvědomuje, že i takové pečivo a mléko se na pultech v obchodě neobjeví samo od sebe. Také ho tam musí někdo dostat a to distributor (obchodní zástupce) pekárny nebo mlékárny. Každá společnost, která vyrobí svůj produkt (prací prášek, cukrovinky, alkohol, cigarety nebo cokoliv jiného) musí mít nějaké obchodní zástupce (distributory), kteří si budují síť prodejen, kde budou produkt společnosti distribuovat. Přesně jako to dělají distributoři pro MLM společnost, jejich cílem je také rozšířit produkt a dostat ho k zákazníkovi přímým prodejem, stejně jako distributoři klasických společností do obchodů (pekárna, mlékárna atd.), které nefungují na principu network marketingu.

  1. MLM je nelegální pyramida nebo „letadlo“

S touto větou se dá souhlasit tak na 25 %. MLM je pyramida, ale legální. Přesněji řečeno, struktura multi level marketingu má tvar pyramidyse stanovenými pravidly. Zkuste se zamyslet, jaký tvar má struktura firmy, ve které děláte? Jaký tvar má struktura státu, církve? Myslím, že odpor lidí k pyramidě je zbytečný.Pokud pracujete jako zaměstnanec, tak jste také součástí pyramidy (je to jen obrazně řečeno, ale jistá podobnost tady je). V zaměstnání je však přesně daná pozice vzděláním a odborností. Reálná šance na postup na vyšší úroveň je velmi malá a hlavně velmi omezená.

Odpor k „letadlu“ je pochopitelný, protože to je podvod. Nebudu zde vypisovat jak rozeznat MLM od „letadla“, z části jsem to naznačil v bodě 1, kde najdete odkaz na článek, ve kterém se tomuto tématu věnuji.

  1. Prodej produktů formou MLM je nelegální

Network marketing existuje už nějakou dobu (doporučuji navštívit: Historie MLM) a používá ho i většina finančních společností. Nutno podotknout že se dokonce vyučuje i na vysokých školách (např. v Praze). Proto pokud vám někdo tvrdí, že je to nelegální nebo nezákonné, zeptejte se ho na konkrétní paragrafy. Jednotliví lidé, kteří pracují pro MLM firmu, se mohou dopouštět nezákonnosti a trestného činu, to však nemánic společného s firmou. Každá seriózní MLM společnost má určitá pravidla a postupy, kde je jasně dáno, jak se má distributor chovat a prodávat. Pokud firma zjistí, že někdo poškozuje její jméno, vyvodí z toho patřičné důsledky.

  1. Produkty (služby) jsou nekvalitní

Většina seriozních společnosti prodává kvalitní produkty nebo služby se zárukou. To znamená, že pokud nebudete s produktem spokojeni, můžete ho vrátit a získat peníze zpět.

  1.  MLM je vymývání mozků

Pro někoho to tak možná to tak vypadá, ale v pozitivním slova smyslu. Je těžké cokoliv změnit ve svém životě, bez změny přístupu a pohledu na věc. Pokud chcete ve svém životě cokoliv změnit, potřebujete nejdříve změnit své smýšlení a svůj přístup k životu.

  1.  MLM je založeno na shánění lidí

Lidé jsou potřební pro každé podnikání. Ukažte mi jediný obchod, jedinou společnost, která se obejde bez „shánění lidí“. Každý podnik potřebuje zaměstnance, dodavatele, odběratele a mnoho dalších lidí, kteří vykonávají vše potřebné.

V MLM je to tak, že člověk nemusí hledat dodavatele, nemusí vyřizovat schvalovací předpisy a jiné věci potřebné pro podnikání. O to vše se postará firma. Vy musíte hledat jen odběratele produktů (zákazníky) a tím tvořit obrat pro společnost. Ano, k tomu jsou zapotřebí lidé. K dosažení úspěchu potřebujete kolem sebe shromáždit tým schopných lidí, úplně stejně jako při jakémkoliv jiném podnikání.

  1.  Ti na začátku to měli jednodušší, teď se to už nevyplatí dělat

Hodně lidí si myslí, že v dnešní době je těžké v síťovém marketingu uspět. Tvrdí, že na začátku, když tím nebyl „nasycený trh“ to bylo jednoduché. To je ale omyl, protože ti lidé, kteří s tímto podnikáním začínali, neměli k dispozici takové vymoženosti jako je internet, mobilní komunikace a jiné profesionální pomůcky jako dnes. Lidé, kteří neuspějídnes, by sotva uspěli na začátku.

  1.  Na MLM se dá jedině prodělat

Když je člověk hloupý nebo neinformovaný, prodělá kdekoliv. Pokud však dodržuje základní pravidla byznysu, nemůže prodělat. Je to jedno z mála podnikání, kde nic neriskujete, kde rozjíždíte firmu s téměř nulovými náklady. Žádné provozní náklady a administrativa v souvislosti se zbožím, skladováním, dopravou atd. Přečtěte si také článek MLM vs. klasické podnikání.

10.   Kašlu ti na MLM, stejně tam nic nevyděláš, najdi si raději práci, tam dostaneš určitě zaplaceno

Je to jen další námitka, kterou často slýchám od okolí. Přitom si nikdo neuvědomuje, že abych dostal zaplaceno v práci, musím předvést nějaký výkon. Stejně jako u network marketingu. Pokud prodám hodně produktů a udělám nějaký výkon, dostanu určitě zaplaceno. Pokud ten výkon neudělám (snaha nestačí, potřebný je výkon) a tedy nic neprodám, nic nedostanu. Tak je to i v práci. Zkuste se postavit ke stroji a 8 hodin nic nedělat. Uvidíme, jestli vám za to zaplatí. Problém je v tom, že mnoho lidí, kteří vstupují do MLM myslí, že jim budou padat pečení holubi rovnou do úst, aniž by něco pro to udělali.