MLM a běžný obchod

Po přečtení článku o MLM si možná řeknete, no fajn, vypadá to vcelku dobře, ale proč bych si měl budovat nějakou síť spolupracovníků, když si srovnatelně kvalitní výrobky mohu jednoduše koupit i v hypermarketu? A právě na tuto otázku se vám budu snažit odpovědět v tomto článku.

           Jak to funguje při klasickém obchodě – Jednoho pěkného dne sedíte u TV a díváte se na nějaký film, najednou naběhnou ty otravné reklamy a v jedné z nich vidíte nový prací prášek. Víte ten, co všechno vypere dočista, doběla. Bílá už podle reklamy nemůže být bělejší, proto jdete do hypermarketu a tento nový prášek si koupíte. Zalíbí se vám a začnete ho pravidelně používat. Provizi dostává hypermarket. Na návštěvě řeknete známé, že jste s tím práškem spokojeni. Ona jde do obchodu a koupí si ho také, protože i ona chce mít vše vypráno do běla. Provize jde hypermarketu. I ona ho pochválí na návštěvě a proto dalších 5 žen jde do obchodu a koupí si ho také. Provizi dostane hypermarket. V zásadě se nic nezaměnilo. Přesto, že jste dělali reklamu tomuto pracímu prášku a doporučovali ho všem podle své osobní zkušenosti, nedostanete žádný bonus, nic ani poděkování od hypermarketu nebo výrobce pracího prášku za to, že jim děláte reklamu. Takto totiž funguje „normální“ obchod. Firma vyrobí zboží, odveze ho do nějaké prodejny, hypermarketu a tam ho nabízí zákazníkům. Aby zákazníky do prodejny přivábila, zveřejní na tento výrobek reklamu. V časopisech, novinách, v televizi vidíte, jaké úžasné jsou jogurty, mobilní telefony, či vložky. Jdete do obchodu a koupíte si je. Provizi za každý prodaný produkt, který nakoupíte, dostane vždy hypermarket, obchod.

            Jak to funguje při MLM – Firma vyrobí zboží, můžeme zůstat při tom prášku na praní. Najde lidí, kteří jsou ochotni jej používat. Pokud jsou s ním spokojeni, jsou možná ochotni ho propagovat a prodávat. Sousedům, známým, kamarádům, ale i neznámým lidem prostřednictvím, emailu, facebooku, Twiteru atd. Tito lidé nahradí drahou reklamu v časopisech a televizi – dělají ji sami, z vlastní zkušenosti a taková reklama je nejlepší, s tím musíte souhlasit. Nahradí i prodejnu, protože dokážou zboží prodat v obývacích pokojích. Jelikož zboží prodávané v MLM firmách bývá kvalitou srovnatelný s „běžným“ zbožím z hypermarketu, není takový problém přesvědčit některé známé, aby ho nejen používali, ale i dále prodávali. Tak vznikne síť lidí, kteří si na „vlastní pěst“ zajistí reklamu i prodej. A tak se může MLM firma podělit s námi o peníze, které se ušetřily na drahé reklamě z TV nebo časopisech a pronájmu obchodních prostor. To co by firma zaplatila za reklamu, sklady, budování sítě prodejen, to si rozdělí aktivní lidé v síti MLM prodeje.

Názorná ukázka jak může vypadat MLM struktura.

strukt. MLM cz

      MLM systém odměňuje aktivní budovatele sítě. Pokud je skupina „pod Karlem“ aktivní, všichni dostanou bonus – včetně Karla. Systém je nastaven tak, aby podporoval aktivitu. Čím více se činíte, tím větší zisk dosáhnete. A naopak. Pokud jste pasivní, nevyděláte vůbec nic. Princip prodeje network marketingu je takový, že lidé si navzájem doporučují produkty nebo služby, s nimiž byli spokojeni. Toto je podstatný bod, pokud chcete vstoupit do MLM byznysu, měli byste hledat takové příležitosti, které nabízejí dlouhodobě fungující byznys. To znamená takové produkty, nebo služby, které jsou opravdu kvalitní. Kdybyste se pokoušeli prodávat šmejdy, síť se vám velmi rychle rozpadne – lidé nejsou hloupí. Můžete jim jednou prodat nekvalitní, nebo nesmyslně předražený prací prášek. Ale pokud s ním nebudou spokojeni, vícekrát si ho už nekoupí. A váš byznys tím rychle skončí. Právě proto se při výběru network marketingové společnosti vyplatí zkoumat, zda se jim na trhu daří dostatečně dlouho. Pokud ano, produkty zřejmě budou v pořádku cenou i kvalitou.