Ponzi

 

PonziVýraz Ponzi schéma vznikl podle Charlese Ponziho. V tomto schématu svěřují investoři provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak tyto peníze provozovatel dále neinvestuje a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některým investorům, většinou těm, kteří investovali dříve. Tento systém funguje do doby, dokud přicházejí noví investoři a prostředky se dají vyplácet ostatním. Když už ve fondu nezbudou žádné peníze na vyplácení, fond krachuje a vyplaceni zůstávají jen někteří investoři a ostatní nedostanou nic.

Charles Ponzi v roce 1920 vylákal od deseti tisíc investorů v Americe sumu 9,5 milionů dolarů. Lidem sliboval výnos 50 % za měsíc a půl a dokonce 100 % za tři měsíce. Jako krytí mu posloužily obchody se zahraničními poštovními známkami, na nichž se dalo dobře vydělat (v zahraničí je bylo možné je nakoupit za dvě pence a v USA prodat za 6 pencí). Ve skutečnosti však Charles Ponzi se známkami vůbec neobchodoval. I přesto se mu dařilo na začátku vyplácet investorům slíbené výnosy, což mu společně s jeho výřečností a šikovností pomáhalo k přísunu nových peněz a obětí. Charles Ponzi se stal doslova celebritou, díky čemuž se o něj začali zajímat nejen investoři, ale i novináři, kteří ho podezřívali z podvodu. Když pak na něj jeden z jeho „kolegů“ prozradil, že Charles Ponzi nemá peníze na vyplácení výnosů, musel s pravdou ven, což vedlo ke krachu systému i jeho samotného. Určitou část peněz sice investorům vrátil, nakonec se ale dostal do vězení. Po jeho propuštění byl deportován do Itálie a zemřel jako chudák v Brazílii.

Ponzi schéma bývá často chybně používáno jako synonymum k pyramidové hře, ve skutečnosti je ale maximálně její zvláštní variantou, pokud je vůbec pod tento pojem zahrnováno. Hlavním rozdílem mezi Ponzi schématem a klasickou pyramidovou hrou je, že v pyramidové hře členové musejí hledat nové členy a mají pak provize z jejich vkladu. V Ponzi schématu se o hledání nových investorů stará provozovatel fondu a ten také sám určuje, komu vyplatí peníze. I spekulativní bublina je jistou formou Ponzi schématu.

Organizátorem jednoho z největších Ponzi schémat v historii byl americký podnikatel Bernard Madoff, jenž byl za svoji činnost v roce 2009 odsouzen k 150 letům vězení. V Česku podvodně podnikala na principu Ponzi schématu v 90. letech například brněnská společnost Sorrena Invest, jejíž většinový majitel Jiří Kubiš byl v roce 2006 odsouzen ke 12 rokům vězení.

Příklad jak funguje Ponzi schéma

Pro příklad, jak funguje Ponzi schéma použiji teprve nedávno vzniklou společnost LibertaGia. Také se zmíním o dalších projektech stejného typu ZeekRewards (společnost uzavřeli úřady v USA v roce 2012) a s dalším Ponzi schématem Banners Broker, který je sice stále funkční, ale od ledna 2013 přestal vyplácet vkladatelům výdělky.

ponzi schéma

Ponzi schémat je celá řada, od jednoduchých, kdy je naprosto jasné o co jde. To jsou třeba různé investiční fondy s velmi vysokým zhodnocením a je tedy jasné, odkud se berou peníze na výplaty. Můžete se s tím setkat, když vám někdo nabízí 300% zhodnocení na určitou dobu. Vy vložíte například 100 eur na 20 dní, a po 20 dnech si vyberete 300 eur. Samozřejmě to doporučujete dalším lidem, vždyť jsou to zdarma velké peníze a navíc vám za každého člověka, kterého přivedete, přidají nějaké % navíc. Protože ale společnost nemá žádný zdroj příjmu (kromě dalších lidí, kteří si chtějí zhodnotit své peníze), kterým by proudily peníze do systému, každému by mělo být jasné, odkud se nabere po 20 dnech vašich 300 eur. Těmto Ponzi schématům se říká také HYIP. V tomto případě by každý měl vědět, o co se jedná, do čeho jde a jaká jsou rizika.

O HYIP (High Yield Investment Program) si můžete něco přečíst v rubrice: HYIP. Vytáhnout peníze z HYIP je dost složité a v 90% přijdete o své peníze. Ne nadarmo se pokládá za nejrizikovější internetový byznys. Podotýkám, že založení takových systémů je v Česku a na Slovensku nelegální a trestné.

V současnosti se však stále více a více objevují složitější Ponzi schémata, která se majitelé snaží zakrýt nějakým produktem nebo službou. Většina takových Ponzi schémat se snaží vzbudit u registrovaných uživatelů dojem, že se jedná o legální a seriózní MLM společnost. Pro zkušenější lidi, kteří se pohybují na internetu již delší dobu, je snadné to prokouknout, ale pro začátečníky bez informací téměř nemožné. Typickým příkladem složitých ponzi schémat byli již výše zmíněné projekty ZeekRewards a Banners Broker.

 Velmi často se používá k zastření Ponzi schématu  klikačka. Právě nově vytvářená síť LibertaGia slibuje uživatelům, že budou vydělávat v budoucnu hraním her, psaním komentářů, sdíleným statusů atd. V současnosti však této společnosti funguje jen jeden zdroj příjmu a to ve formě klikačky. Tímto způsobem se snaží LibertaGia oklamat lidi, že budou vypláceni klikáním na reklamy, ale ten příjem z reklam, které si zadávají inzerující společnosti, nikdy nebude tak vysoký, aby pokryl výplaty všech uživatelů. A protože druhým zdrojem příjmu společnosti jsou samotní uživatelé, kteří si zakoupí balíčky. Může být tedy každému jasné, odkud se budou brát peníze na další výplaty.

Napíšu zde, co mají všechny tyto systémy společné. Po předchozích zkušenostech bych to shrnul do následujících stupňů, jak začne a skončí každé Ponzi schéma.

  1. Stupeň

V současnosti probíhá v LibertaGia. Cílem prvního stupně je vytvořit obrovský boom, nafouknout pořádně velkou bublinu a dostat do systému co nejvíce uživatelů. Strategii je několik, například LibertaGia slibuje možnost výdělku častou a otřepanou frází: „U nás budete vydělávat bez investice, bez lákání dalších lidí a bez prodávání“. Další metoda, s kterou se můžeme setkat u LibertaGia jsou vysoké a nereálné odměny za klikání na reklamy. V současnosti slibují až 0,30 USD za zhlédnutí reklamy, reálná částka může být tak 0,001 až 0,03. Taková částka by však skoro nikoho nezajímala a pravděpodobně by se jen málokdo zaregistroval do systému. Proto slibují vysoké odměny. Čím více lidí se zaregistruje, tím samozřejmě lépe. Velká skupina lidí je pro inzerující reklamní společnosti velkým lákadlem, např. facebook a další.

 

  1. Stupeň

Na tomto stupni je zatím vše skvělé, společnost je na začátku, má smělé plány (většinou nereálné). Jejím cílem je ujistit vás, že jste na správné cestě a pokud chcete být ještě na správnější cestě, mohli byste investovat vlastní peníze a zakoupit si nějaký balíček „podnikání“. Každá společnost má různé balíčky, nejčastěji označení bývá bronz, silver a gold (LibertaGia má ještě visionary balíček za 5999 USD). Tyto balíčky mají také klasické MLM společnosti, ale ty vám vždy za něj dají nějaký reálný,nebo virtuální produkt, či službu. V případě Ponzi schémat Zekrewards, Banners Broker nebo LibertaGia nedostáváte za investici nic, jen dostanete možnost vydělávat více, než ti, kteří nic neinvestují. Čím více investujete, tím větší zhodnocení máte. Hned se však omlouvám se, protože slovíčka jako využití a investice se nesmí používat, jinak by je mohly zrušit úřady stejně, jako tomu bylo u ZeekRewards.

  1. Stupeň

Společnost vyplatí některé uživatele, aby všichni věděli, že to není podvod a že opravdu vyplácejí. Začíná hromadné přesvědčování registrovaných, aby nečekali dlouho a také si zakoupili některý z balíčků. Vždyť společnost zde bude na věky, takže se nemáte čeho bát. Po pár měsících se vám investice vrátí.

  1. Stupeň

Rychlé splasknutí bubliny. Příjem za reklamu od inzerujících společností (v případě ZeekRewards to byly penny aukce) nikdy nebude tak dostačující, aby uspokojil všechny registrované uživatele. S narůstajícím počtem lidí, co požádají o výplatu a s klesajícím počtem nových investorů, kteří by si zakoupili nějaký balíček, přicházejí problémy. Systém má znenadání větší výdaje než příjem,protose objem peněz na vyplácení zmenšuje. Je to jen otázka několika měsíců nebo týdnů, kdy společnost přestane úplně vyplácet.

  1. Stupeň

U společnosti začínají problémy se systémem. Vznikají nenadálé problémy, kdekdo společnosti hází klacky pod nohy, také určitě kdosi odcizí velkou hromadu peněz, která je určená na výplaty. Každou chvilku něco opravují, tam se porouchá tlačítko na výběr peněz, jindy spadne systém a musí to 3 dny dávat dohromady. Někdy člověka napadne, že tam žádného IT pracovníka nemají, popřípadě mají nějakého amatéra. S narůstajícím ubýváním peněz ze systému, přibývají chyby. S Banners Broker si registrovaní těch problémů a hlavně lží užili dostatečně, a stále užívají.

  1. Stupeň

Společnost upraví podmínky a změní systému k horšímu, aby zachránili systém a oddálily to, co i tak jednoho dne přijde. Při klikačkách zvýší výplatní minimum, prodlouží dobu vyplacení z 3 dnů na měsíc, restartují vaše virtuální peníze na účtu a začnete znovu nebo bezdůvodně začnou mazat účty atd. Samozřejmě s tím nic neuděláte, protože společnost si může měnit podmínky, jak se jim zachce. Nic tím neporušují, protože to mají uvedeny v obchodních podmínkách, s nimiž souhlasíte při registraci. Společnost si vyhrazuje právo kdykoliv tyto podmínky změnit. Schválně se podívejte do obchodních podmínek LibertaGia, zda tam tuto větu nenajdete.

  1. Stupeň

Lidi se začínají bouřit, přibývají negativní komentáře. Ti dole začínají tušit, že nevyberou ani to, co vložili.

  1. Stupeň

Společnost nevyplácí, ale ještě nekončí. Stále funguje jako například Banners Broker. Toto Ponzi schéma stále funguje už přes tři roky přesto, že neplatí už déle jak rok. Já osobně čekám na 2000 USD od dubna 2013. Občas se někdo zaregistruje a investuje, proto se může stát, že se někdo výplaty dočká. Je to tak 0,1 % ze všech registrovaných uživatelů. Ostatní mají smůlu.

  1. Stupeň

Společnost většinou začnou opouštět registrovaní uživatelé a časem po ní ani pes neštěkne. V některých případech zasáhnou americkéúřady (protože se většinou jedná o americké společnosti). Tak to bylo i v případě projektu ZeekRewards. Zde se však společnost dostala pouze do fáze 3, možná 4, takže skončili ještě předtím, než došli zdroje na vyplácení. Registrováno bylo více než 2 miliony lidí, z nichž ZeekRewards „vytřískat“ více než 600 milionů USD. Polovina z částky byla vyplacena uživatelům na vrcholu, druhou polovinu a tedy 300 milionů USD zabavili americké úřady, jakmile vtrhli do kanceláře společnosti.

 Závěr:

S určitostí můžeme prohlásit, že Ponzi schéma nemá nic společného s legálním MLM, protože při MLM dostáváte provize za prodej produktů nebo služeb. Pokud prodáte, společnost má logicky peníze na vaše vyplacení. Při Ponzi schématu však neděláte žádný prodej, ale oni vám stejně slibují peníze. Odkud se však berou peníze na vaši výplatu (za předpokladu, že vás vyplatí)? Pokud jste četli pozorně, neměl by být problém pro vás odpovědět na tuto otázku a rozpoznat Ponzi systém.

Dvouplošník