Zobrazování reklamy


Bez klikání!

Tento článek reaguje na všechny české, slovenské i zahraniční reklamní systémy typu ,,Získejte peníze za čtení emailů“ nebo „klikání na bannery“. Určitě víte, o jakých systémech teď mluvím. Ano jsou to mnohdy oblíbené „klikačky“. Pokud si chcete přečíst, co si myslím o klikačkách a podobných systémech, doporučuji navštívit sekci Klikačky. Chcete-li skutečně začít vydělávat, tak musíte změnit systém práce z „Já čtu reklamu“ na „Já zobrazuji reklamu ostatním“, protože jen za to dostanete zaplaceno.

Když se nad tím pořádně zamyslíte a vžijete do role inzerenta (to je ten, kdo si reklamu objednává a je to také ten, kdo do tohoto reklamního systému – klikačky dává peníze, o které vy stojíte). Proč by měl platit za reklamu, která bude zobrazována lidem, kteří ji jen čtou, resp. na ni jen kliknou (jak se jim přičtou odměny, tak ihned reklamu vypnou, čili mnohokrát někteří ani nevědí, co to bylo za reklamu) z donucení za peníze a nemají o ni ve skutečnosti žádný zájem? Platili byste vy za takovou reklamu, pokud byste byli inzerenti? Já tedy ne! Z toho totiž logicky vzniknou (téměř) nulové tržby, takže už více inzerovat nebudete a zkusíte raději jinou formu, která vám přinese nějaký užitek.

Na rozdíl od neznámých internetových společností provozující reklamní systémy, které vám přinesou jen hodiny zabitého času a ještě k tomu vám nic nevyplatí, což mají častokrát napsáno v obchodních podmínkách, které však nikdo nečte. Existují reklamní společnosti, které mají silnou důvěryhodnost a hlavně velké jméno ve světě, popřípadě v České nebo Slovenské republice. Chcete vědět o reklamních systémech vice?

  • Etarget – slovenská reklamní společnost, jejíž reklama od inzerentů se zobrazuje na několika TOP internetových webových portálech (např. SME, PRAVDA, TOPKY, NOVÝ ČAS, Autorská atd.)
  • Sklik – reklamní systém od společnosti Seznam.cz
  • AdSense – reklamní systém od společnosti Google. Google AdSense je největší reklamní společnost na světě
  • a další reklamní společnosti

AdSense , Sklik a Etarget jsou reklamní systémy, kde vaše provize spočívá v tom, že dostáváte peníze ve chvíli, když někdo, kdo má skutečně zájem o danou reklamu, na ni klikne. Jak začít? Nejdříve si musíte vytvořit vlastní webovou stránku (zdarma např.: webnode), kde budete prezentovat resp. psát o něčem, co vás baví nebo v čem jste dobří. Například pokud máte rádi sport a neustále ho sledujete, vytvořte si svou webovou stránku o sportu. Pokud dobře vaříte, podělte se svými recepty s ostatními a vytvořte si webovou stránku o vaření. Samozřejmě je velmi důležité, aby vaše webová stránka měla zajímavý obsah, kterým přitáhnete hodně návštěvníků, proto je velmi důležité si vybrat téma, v němž se vyznáte a myslíte, že by mohlo zaujmout. Pak se zaregistrujete u společnosti Etarget (Slovensko), Sklik (Česko) od Seznam.cz a vložíte si na vaši webovou stránku reklamní jednotky. Doporučuji vám dát přednost před Etargetem a Sklik právě reklamní společnosti Google Adsense. Na těchto reklamních jednotkách se budou vašim návštěvníkům zobrazovat reklamy od inzerujících společností, které propaguj své produkty či služby, například reklamy od nějakého mobilního operátora nebo od automobilové společnosti či banky. Tyto reklamy, které vám Google AdSense umisťuje na váš blog – webovou stránku se nazývají Adwords. Společnosti nebo osoby, které Chtějí propagovat a prodávat své produkty a služby platí Googlu za každý klik. Google se pak s vámi dělí o své zisky. Za každého člověka, který navštíví vaši webovou stránku a klikne na zmiňovanou reklamní jednotku, dostanete 0,03 eura až 5 eur. Pozor nemyslete si, že si rychle vytvoříte blog, dáte si tam AdSense popřípadě Etarget nebe Sklik a budete jako divý klikat na reklamy. Takhle to bohužel nefunguje. Google Adsense má velmi inteligentní a propracovaný systém na to, aby takové „nekalé praktiky“ bloggera odhalil a ihned vám zavře účet. Klikat na vlastní reklamy je proti pravidlům a stejně nepochodíte, Pokud vám budou klikat pravidelně vaši kamarádi. Google Adsense vám zruší účet i při příliš četných kliknutí z jedné IP adresy.

Google nepoví kolik % z každého kliknutí vám náleží, protože to závisí na několika faktorech. Dejme tomu, že je to 50%. Pokud tedy nějaký inzerent, buď osoba, nebo firma zaplatí za Adwords 80centů za klik, vy vyděláte 40centů za každý klik na tuto reklamu. Zbývajících 40centů si ponechává Google. Jak Google Adsense určuje cenu za klik? Zájemce o reklamu – Adwords nabídnou nějakou částku za klíčová slova. O co vyhledávanější a lukrativnější slovo, o to více jsou samozřejmě ochotni zaplatit. Některá slova stojí jen pár centů, ale některé jsou i za 60 dolarů (z takového slova máte 30dolarů za kliknutí! V případě že vám dá Google 50% odměnu, může to být i 80%). Jak vidíte, může to být velmi dobrý byznys, hlavně pro šikovné bloggery. Zjistit si nejvyhledávanější klíčová slova a vychrlit články na toto téma. Abyste si nemysleli, že to je super snadný výdělek, podotýkám, že nejtěžší oříškem v tomto byznysu je dostat lidi na vaše stránky a těch potřebujete hodně, protože klikají jen někteří.

Pokud se vám tato možnost výdělku líbí, vytvořte si vlastní blog či webovou stránku se zajímavým obsahem, otevřete si Google AdSense účet, popřípadě Etarget nebe Sklik od Seznamu, umístěte si na ně reklamní jednotky a přemýšlejte, jak propagovat váš blog, aby ho četlo co nejvíc lidí. Pokud vás nebaví „blog“ resp. psát o něčem, je zde i další způsob jak si vydělat s Google AdSense a to vytváření videí na Youtube. V podstatě je to totéž až na to, že místo webové stránky bude centrem pro reklamu od Google vaše video. Více o této možnosti si můžete přečíst v kategorii Youtube.

 

ukázka reklamy from Livanec on Vimeo.