Tažení Kryptoměn


– Litecoin, Bitcoin, jak na to?

Pravděpodobně jste v poslední době slyšeli o nejznámější internetové měně zvané Bitcoin. Mnoho lidí si řekne, že se jedná o úplnou hloupost a pošetilost bláznů, pravdou však je, že je to možnost jak si docela slušně vydělat peníze. Kryptoměn je nespočet, tak jako například máte Euro, dolar nebo libra, tak ve světě kryptoměn, existuje Bitcoin, Litecoin, Namecoin a plno dalších. Jsou normálně obchodovatelné na burze, tudíž mají reálnou hodnotu. Každá z těchto virtuálních měn se od sebe trochu liší, ať už způsobem těžby nebo tím co představuje. Úplný seznam kryptoměn naleznete ZDE.

BITKOIN (BTC)

 Velkou výhodoBTC minceu této virtuální měny je její rozšířenost, takže pokud chcete zkusit těžit „internetové peníze“, tak pravděpodobně začněte právě touto měnou. Díky rozšířenosti, je na těžbu vyvinutých množství druhů minerál. Nejznámější jsou Cgminer, Guiminer (výborný pro začátečníky), BAMT atd. Protože Bitcoin, Litecoin a další virtuální měny nejsou kryté, jako reálné peníze žádnou bankou, ale jen výpočetním výkonem, jsou prostě pro státní aparát těžko sledovatelné a také nezdanitelné, což dává prostor pro černé obchody, z nichž stát nic nemá a to začíná vrcholné politice ležet v žaludku. Bitcoin byl první kryptoměnou, to znamená, že je již velká část z původního množství vytížená. Proto by bylo pro jednotlivce velmi složité i při vysokém výkonu, najít platný blok obsahující BTC. Proto začaly vznikat tzv. pooly. Pool je sdružení výpočetních jednotek, podílejících se na těžení současně. Do poolu se jednoduše zaregistrujete, zadáte svůj minerál a můžete těžit, pool vás následně za svou těžbu adekvátně odmění dle vašeho výpobitcoin na měsícičetního výkonu a doby tažení daného bloku. Doporučuji do začátku vyzkoušet český pool http://mining.bitcoin.cz/ . Je to první pool tohoto druhu, je jednoduchý a hlavně ověřený.

 

 

MH/S

Mh/s je jednotka určující výpočetní výkon. Ukazuje kolik je váš miner schopen udělat operací za jednu sekundu, samozřejmě platí, že čím více tím lépe pro vás (větší odměna). V dnešní době se již nevyplatí těžit pomocí procesorů (CPU), protože jejich výkon je žalostný, většina komunity dnes používá k těžbě grafické karty (GPU). Výhodnější pro těžbu jsou karty Ati AMD. Porovnání výkonu grafických karet najdete ZDE.

Mezi nejoblíbenější karty patří HD 5830,5850,5870,5970,7790, protože mají dobrý poměr cena/výkon, což je velmi důležité. Šťastnější těžaři mají dnes tzv. ASIC minerál, který dokáže (zjednodušeně) díky speciálním matematickým operacím těžit mnohonásobně rychleji než GPU, bohužel (naštěstí?). Jejich dostupnost je zatím malá a dá se říci, že až naplní trh tak to bude znamenat konec těžby BTC, ale o tom si najdete již vlastní informace na internetu.

 graf

GUIMINER

Tento program pracuje pod systémem windows a je jednoduchý na pochopení díky svému grafickému prostředí. Jednoduše jej nainstalujete, zapnete, zadáte potřebné údaje, které máte z vašeho poolu a po zmáčknutí tlačítka start těžíte.

MT.GOX – peněženka pro Bitcoin

MT.gox je burza na které můžete měnit své vytěžené Bitcoin za dolary, eura atd. (alternativa BTC- e) MT.gox je zároveň internetovou peněženkou na Bitcoin, něco podobného jako například Paypal, Payza, s tím rozdílem, že v těchto dvou se neobchoduje s Bitkoiny. K obchodování vám MT.gox vygeneruje adresu vaší peněženky, kterou pak používáte při obchodech s Bitcoin a budete ji potřebovat do společného fondu, aby věděli, kam vám mají poslat Bitcoin, který jste vytěžili. Díky tomu že je MT.gox klasická burza můžete se také vydat cestou obchodování. Nakoupíte levně a draze prodáte.

LITECOIN (LTC)

Při těžbě Litlitecoinecoinu platí v podstatě vše co při tažení BTC. Rozdíl je ten, že není tak rozšířený, proto se na něj nepoužívá mnoho těžebních nástrojů (cgminer) a celkově je konfigurace minerálu mnohem složitější než u BTC. Velkou výhodou Litecoinu je, že jeho vytěženost a složitost, je zatím nízká, proto na rozdíl od BTC, kde s výkonem 2000mh/s vytěžíte cca 1BTC za měsíc u LTC je to až 60LTC. Což při ceně 2,5 USD za dolar může být výhodnější než těžba BTC. Navíc je pravděpodobné, že tato cena bude ještě stoupat. Další poměrně velkou výhodou je, že „kódování“ Litecoinu je jiné než u BTC a proto zde není možné používat speciální ASIC minerál. Bohatě postačí GPU.

BTC- E – peněženka pro Litecoin a jiné kryptoměny

Jedná se opět o internetovou peněženku a burzu stejně jako MT.gox, ovšem tato burza podporuje větší množství kryptoměn, zatímco MT.gox je záležitost BTC. Proto pokud budete chtít používat Litecoin, musíte využít služby internetové peněženky BTC- e.

Výhodná investice? To už je na zvážení každého z vás. Protože GPU karty využívané na tažení žerou hodně proudu, je těžba někdy nevýhodná (při špatném kurzu). To ale neznamená, že se kurz nemůže změnit. Nedávno byl 1 BTC za 1.000 USD! V současnosti je to kolem 550 USD. Pro majitele GPU se dnes, více vyplatí těžit Litecoin, právě z důvodu budoucího možného růstu kurzu. Velkou výhodou je ale to že nemůžete „padnout na hubu“. Protože když si to porovnáte s investováním do „pochybných internetových projektů“ tak na rozdíl od nich zde investujete pouze do Hardwaru. To znamená, že za vaše peníze máte určitý HW, který v případě, že kryptoměny skončí, můžete jednoduše prodat nebo ho využijete jiným způsobem. Tudíž část peněz, které investujete, se vám vrátí zpět a to, co jste mezitím pomocí tohoto HW natěžili je vítaný bonus pro vás.