Sociální sítě


facebook a twitter

– dá se vydělat?

Mnoho lidí tráví v dnešní době svůj čas u počítače, kde se zároveň snaží vydělat nějaké peníze. S každou novou službou přicházejí nové možnosti výdělku. V poslední době se velkým fenoménem staly sociální sítě, především Facebook a Twitter. Obrovské mezinárodní sociální sítě, které mnohým požírají volný čas a jiným slouží jako možnost přivýdělku (nějaké peníze navíc). Facebook je druhý největší web (první je samozřejmě Google) na celém světě s více než 800miliony uživatelů. Krásný trh, co říkáte? Pokud se pohybujete nebo jste součástí internetového marketingu, tak vám musí být jasné, že kde se to „hemží“ velkým počtem lidí, tam je i velký zájem inzerujících společností o oznámení nového svých produktů či služeb (reklamu).

sc 1

Facebook a Twitter tedy nejsou jen místem na internetu, kde můžete potkat své známé. Je nespočetně mnoho příležitostí jak tyto sociální sítě využít. Existuje i mnoho možností jak vydělat peníze běžným lidem jako jste vy nebo já. Všichni však vyžadují určitý druh poznatků a zkušeností. V tomto článku se dočtete mé zkušenosti s Facebookem, nějaké tipy a rady jak uspět a čeho je třeba se vyvarovat, abyste uspěli.

1. Vytváření aplikací, her atd. – nic pro nás, ale spíše pro programátory

Mnozí z vás jistě víte, že Facebook dovoluje uživatelům vytvářet své aplikace. Vlastně i hry, které hrajete na facebooku každý den jsou také aplikace. Ti, kteří umí programovat, mohou zkusit vytvořit hru a pak umožnit uživatelům využívat doplňkové služby za peníze, nebo prodávat nějaké předměty pro postavičky. Zní to velmi pěkně a lákavě, avšak abyste mohli prodávat něco ve hře, potřebujete obrovský zájem ostatních uživatelů. To znamená, že by měla být vaše hra zajímavá a s celkem pěknou grafikou, v opačném případě se setkáte s nezájmem lidí. Nejlepší aplikací všech dob, která se prodala na Facebooku byla aplikace Where I“ ve been, která vývojáři vydělala přibližně 3 miliony USD. Pokud se vám podaří nějakou aplikaci vytvořit a neuspějete, tak stále můžete vydělat nějaké peníze tím, že do ní zakomponujete reklamy od Google Adsense. Pokud máte ambice něco tvořit nebo jste si jistí, že by nějaká aplikace zabodovala, obraťte se na ty, kteří umí programovat. S facebookem spolupracuje několik společností, které za nějaké procento z budoucích příjmů zrealizují vaše myšlenky.

2. Obchodování na burzách

Jednou z možností jak si vydělat díky facebooku je zakoupením jeho akcií na burze. Této možnosti se a věnuji v samostatném článku – Základy obchodování na burze. Není to konkrétně o facebooku, ale spíše obecně o obchodování.

sc 2

3. Vytvoření své vlastní skupiny

Pokud programovat neumíte, je zde další možnost. Uživatelé facebooku rádi navštěvují zajímavé stránky, dívají se na videa a vtipné obrázky. Pokud se vám podaří vytvořit zajímavou skupinu s vysokou návštěvností, můžete si zajímavě přivydělat. První věc, která vás zřejmě napadne po vyslovení „skupina na Facebooku“ je velká komunita lidí. V takové komunitě lidí z celého světa můžete sdílet vaše nápady, tipy a ještě z toho vytěžit nějaké peníze. Ptáte se jak? Pokud jste se někdy učili něco o Internet Marketingu, tak by vám mělo být jasné, že všude kde se sdružuje velká skupina lidí, tam vzniká velká příležitost na nějaký byznys. Teď samozřejmě nemám na mysli nějaké směšné skupiny, které mají 100 až 1000 lidí, ale skupiny které mají alespoň takových 50 000 lidí. Samozřejmě čím více lidí tím lépe. Možná se ptáte, jak je možné dostat do skupiny tolik lidí. Věřte mi, že to není až tak složité, jak se zdá. Snad jedinou věc, kterou budete potřebovat, jsou nějaké všeobecné poznatky a hlavně trpělivost, trpělivost a trpělivost, protože vytvoření alespoň 50 tisícové skupiny může trvat pár sc 3měsíců či dokonce několik let. Závisí to samozřejmě na mnoha faktorech, pokud jste však šikovní a máte nějaké ty všeobecné poznatky, které dokážete využít ve svůj prospěch tak, že upoutáte pozornost lidí využitím správných technik, může vám to trvat „jen“ pár týdnů, či dokonce dní. Co je však určitě nejdůležitější, je mít představu o čem chcete psát a hlavně vymyslet takový název skupiny, který se bude lidem líbit.

  • Vytvořte si skupiny s názvy posledních velkých událostí. Například Superstar, Talentmánie, MS v hokeji či fotbale apod.
  • Vymyslete něco zábavné, na čem se lidé zasmějí a pravidelně přidávejte nějaké vtipné statusy nebo obrázky, které budou vaši uživatelé sdílet
  • Vytvořte si název skupiny z některých úspěšných filmů či písniček např.: „ale babi já vás nechci znásilnit, ale budeš Muset“
  • Vymyslete něco originálního co ještě na facebooku a ani nikde na internetu není

Vytvořte si skupinu s názvem, který je vám blízký. Pokud rádi vaříte, vytvořte si skupinu o vaření „rád papám“, kde budete budoucím uživatelům přidávat vaše recepty. Očekávejte, že do skupiny se budou hlásit uživatelé, kteří svým členstvím chtějí vyjádřit svůj názor, postoj – v tomto případě, že také rádi jí. Jsou i další možnosti jak si vytvořit název skupiny, například nějaké citáty, motta nebo výroky jako např.: „pravda někdy bolí, ale otevírá očí“ nebo „Nikdy nelži člověku, na kterém ti záleží“, apod. Další možnost může být vytvoření takového názvu, který bude doslova lákat na přidání se do skupiny jako např.: „Netrpím samomluvou, ale občas si musím pokecat s inteligentem“ nebo „Gratuluji svým rodičům, že mají takové šikovné dítě, jako jsem já“ či „nesnáším pondělí“. Velký úspěch mají i facebook skupiny typu „Pokud se sem přidá padesát tisíc lidí, tak oběhnu nahý olomoucké náměstí“. Smyslem těchto skupin je zábava, uživatelé se chtějí bavit a vyjádřit svůj názor, nejčastěji jde o recesi.

Pokud jste si vytvořili skupinu s nějakým vhodným názvem, který by mohl zaujmout široký okruh lidí tak vám gratuluji, avšak máte za sebou to nejlehčí. Nyní musíte do skupiny přidat 50 tisíc lidí a více. V počáteční fázi spouštění to bude chtít trochu víc práce. Zvaní přátel, spouštění reklamních kampaní na připojení se lidi do skupiny nebo připojování se do podobnýchsc 4 skupin, které vám přinesou mnoho dalších návštěvníků. Velmi důležité bude přidávat kvalitní příspěvky a statusy, nejlépe něco originálního, co se odliší od jiných skupin. Pokud tam budete dávat příspěvky tipu „Meme face“, které už asi každému lezou na nervy tak moc neuspějete. Později můžete přidat různé kontroverzní příspěvky, na které budou lidé reagovat, sdílet a tím vstoupí i lidé, kteří nejsou ve vaší skupině s pocitem, že jste aktivní. Proč je to důležité? Protože vždy, když někdo něco sdílí z vaší facebook skupiny tak se to zobrazuje na jeho „časové ose“ a tudíž to vidí všichni jeho přátelé. A když to zaujme i je, přidají se také. Dobrý nápad se Facebookem vždy šíří jako infekce.