Jak vydělat s facebookem

Pokud jste se drželi pokynů z předchozího článku a tedy vytvořili jste si skupinu se zajímavým názvem a obsahem, která má nejméně jedné těch 50 tisíc fanoušků, čeká vás poslední a zaručeně ten nejpříjemnější úkol. A to nějakým způsobem zpeněžit skupinu. Nyní je to už jen na vašich obchodních schopnostech.

vy s FB 1Existuje několik způsobů, v tomto článku vám představím ty nejznámější a nejpreferovanější. První věc co můžete udělat, je prodat skupinu nějakému soukromému sektoru. Pokud máte například název skupiny „Miluji pivo“ nebo „Někdy je nutné pořádně se ožrat“ prostě cokoliv co se může týkat piva, můžete ji nabídnout nějakému pivovaru, restauračním zařízením apod. Pokud máte nějaký obecný název skupiny jako např.: „Nesnáším pondělí“ nezoufejte, existují i obyčejný lidé, kteří s facebook skupinami obchodují a určitě ji od vás odkoupí.

Při prodeji skupiny dostanete jen jednorázovou odměnu, proto je asi výhodnější si skupinu ponechat a jednoduše opakovaně nabízet soukromému sektoru za pravidelný příjem prostor pro prezentaci služeb či výrobků. Důležité je abyste s reklamou nezačali příliš brzy, protože se vám to může vymstít. Stejně tak není vhodné, abyste svou skupinu po určitém čase přejmenovali, určitě by to zvýšilo nedůvěru lidí a mnozí by vás „zrušili“. Další důležitou věcí je, že reklama zveřejněná na stránce vaší Facebook skupiny se musí jevit jako přirozený produkt sociální sítě. Jakékoliv komerční aktivity a transakce by měly probíhat v pozadí. Jinak řečeno není vhodné dát na svou facebook skupinu status „nabízím prostor na reklamu“ nebo „klikněte mi na tuto reklamu“ apod. Musíte nějak vynalézt jak reklamu zamaskovat.

vy s FB 2

Pokud se vám nepodaří prodat skupinu ani získat nějakou komerční společnost, která by platila za reklamu na vaší facebook skupině, je zde další možnost, v níž si vystačíte sami. Jedná se o kombinaci Facebook – Google Adsense – Youtube, popřípadě do toho můžeme přidat i affiliate linky od eshopů. Vytvoříte si facebook skupinu přesně tak jak jsem psal dosud a přitom si vytvoříte i svou webovou stránku či blog na který si umístíte reklamu od Google , Etargetu či Seznamu. Samozřejmě je důležité, aby obsah web stránky byl shodný s obsahem facebook skupiny a hlavně s jeho názvem. To znamená, že pokud si vytvoříte facebook skupinu s názvem „nejúžasnější fotky světa“ tak na své webové stránce nebude psát o sportu, ale o různých destinacích a přidávat fotky či videa různých zemí. Pak je už jen jednoduchý krok a to připojit vaše webovky k facebook skupině a rázem si zvýšíte návštěvnost vašeho blogu. Obdobně to funguje i při kombinaci Facebook – Youtube. Vytvoříte si nějakou skupinu, kde budete přidávat srandovní videa a pokud jste partnerem Youtube (jak se stát partnerem youtube se dočtete v kategorii Jak vydělat s Youtube můžete sem tam přidat své vlastní video, čímž si zvýšíte návštěvnost na svém Youtube kanálu a vyděláte nějaké peníze. Další možností jak vydělat na vaší facebook skupině je propagovat eshopy a to tím že sem tam opatrně přidáte mezi běžné příspěvky i nějaký affiliate link a za každý klik, registraci uživatele nebo dokonce nákup v daném eshopu vám půjdou provize. Jak funguje tento affiliate partnerský program si přečtěte v Affiate partner pro eshopy.

Skvělým příkladem jak to funguje, je jeden student z Čech. Koncem roku 2009 si založil na facebooku skupinu pro fotbalové fanoušky a začal hledat u svých přátel. Posílal pozvánky všem svým přátelům a spolužákům. Největší zlom přišel po mistrovství světa v roce 2010, když se mu najednou začali lidé hlásit sami a jeho skupina se rozrůstala. Dnes má jeho skupina přes 150 tisíc fanoušků. Právě takové čísla si všímají firmy s eshopy, sázkové kanceláře nebo weby s fotbalovým zpravodajstvím. Majitel jedné takové služby potřeboval zvýšit návštěvnost svých stránek. „Uvažoval jsem o efektivní reklamě, tak jsem si řekl, že pokud zaplatím za jeden odkaz na facebookové stránce, přinese to nejlepší výsledek“ Jeho tušení se vyplnilo, do té doby nepříliš známá stránka začala být populární. „Sledování mého portálu se zvýšilo o stovky návštěv“ A kde je návštěvnost tam je samozřejmě i nějaký zisk. Ale to už přece víte!

Podle počítačového experta (Tomáš Lešňovský) není tento typ obchodu nic nového. „V minulosti podobně fungovaly například reklamní emaily. Za jeden takovýto email jste dostali 10 centů. Měsíčně vám takto mohlo na účet přijít pár eur „říká Lešňovský. Reklama je prostě součástí našeho života. Vidíme ji v TV, v novinách, časopisech na billboardech, ale hlavně na internetu, webových stránkách, videích a sociálních sítích. Jednoduše všude kde se sdružuje velký počet lidí. Na zahraničních fórech se podobné stránky / skupiny již úspěšně prodávají.